Turism
Söderåsens nationalpark
Höjdskillnaden från botten av den djupa dalgången vid Skäralid till toppen av Kopparhatten är nära 90 meter. Här är utsikten över sprickdalen och det skånska landskapet hänförande. Området, som domineras av bokskogar, är också en av de största sammanhängande naturskyddade ädellövskogarna i Nordeuropa.
Sevärdheter: De djupa sprickdalarna med rasbranter och bitvis urskogsartad ädellövskog, utsikten från Kopparhatten, det fantastiskt rika djur- och växtlivet, de orörda vattendragen. I parken finns ett besökscentrum med utställning i Skäralids naturum.
Areal: 1 625 hektar.
Inrättad: Söderåsens nationalpark invigdes den 13 juni 2001 av HM Konungen,
Färdtips: Huvudentrén vid Skäralid når du med bil från Röstånga eller Ljungbyhed. I nationalparken finns vandringsleder, cykelvägar och raststugor.


Hitta hit
Se karta 