Gå till innehåll

OS-vecka på Pilagårdsskolan skapar rörelseglädje och gemenskap över åldersgränserna

Under denna vecka har Pilagårdsskolan i Östra Ljungby arrangerat ett eget Olympiskt spel (OS). Detta arrangemang följer skolan vart fjärde år i samband med Vinter-OS. Syftet är att skapa laganda, nyfikenhet och rörelseglädje hos eleverna. Under dessa dagar har eleverna fått lära sig mer om de olika länderna och deras OS-historia, samtidigt som de tränar på samarbete, kreativitet och ha kul tillsammans över åldersgränserna.

OS-flaggan med de olympiska ringarna vajar på skolgården under OS-veckan.

OS-flaggan hissades under veckans invigning.

- Idén till skolans OS-vecka växte fram ur vårt arbete med temadagar. För oss är det viktig del av värdegrundsarbetet att skapa sammanhang där eleverna får mötas över klassgränserna, samarbeta och uppleva glädjen i att göra något tillsammans. När OS dessutom uppmärksammas i media blir temat både aktuellt och engagerande för eleverna. De känner igen sammanhanget, följer tävlingar och tar med sig samtal in i skolan. Det stärker delaktigheten och bidrar till att en tydlig vi-känsla växer fram på hela skolan, berättar Birgitta Carlsson som är rektor på Pilagårdsskolan.

Högtidlig invigning och tävlingar

Eleverna har arbetat i 32 åldersblandade grupper från förskoleklass till årskurs 6. Varje grupp har representerat ett land och arbetat med att lära sig mer om landets kultur, geografi och OS-historia. Arbetet har även innehållt kreativt skapande, där eleverna till exempel har gjort collage om sina länder. Samtliga av collagen sitter nu uppsatta i fönsterna runt skolgården så att alla kan läsa om varandras länder, och se alla fina och kreativa collage.

OS-veckan startade med en högtidlig invigning med tal, inmarsch, musik, tändning av OS-eld och hissning av OS-flaggan. Under veckan har eleverna tävlat i Pilagårdsskolans egna versioner av curling, skidskytte och bob. Alla kunde delta på sina egna villkor och de uppvisade en otrolig kämpaglöd och laganda i de 32 olika nationerna. Veckan avslutades med en tipsrunda, prisutdelning och att OS-elden släcktes. På prispallen stod Sverige (guld), Kina (silver) och Kanada (brons).

I idrottshallen har golvet markerats med tejp för att efterlikna en curlinghall. På golvet ligger ärtpåsar utspridda som eleverna använder i curlingmomenten under OS-veckan.

Sporten curling var en av tävlingsmomenten. 

Som ett steg i att vidareutveckla arbetet med OS-veckan finns det tankar om att låta eleverna få prova på moment kopplade till Paralympics. Det skulle kunna bidra till djupare förståelse för personer med funktionsvariationer och stärka arbetet med inkludering, respekt och allas rätt att delta.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
27 februari 2026