Gå till innehåll

Årets entreprenör 2025 har tilldelats till Sweet Harmony Glutenfritt AB

Nu har priset till Årets entreprenör 2025 överlämnats!

Tidigare i år utsågs Sweet Harmony Glutenfritt AB till Årets entreprenör 2025. Nu har vi haft glädjen att överlämna utmärkelsen och säga ett stort grattis.

Anders Lindberg, näringslivschef, Annika Christensen, ägare till Sweet Harmony Glutenfritt AB, och Matilda Brozén, destinationsutvecklare.

Anders Lindberg, näringslivschef, Annika Christensen, ägare till Sweet Harmony Glutenfritt AB, och Matilda Brozén, destinationsutvecklare.

Annika Christensen är ägaren till Sweet Harmony med fokus på specialkost. Idén till verksamheten väcktes genom att hennes dotter har celiaki (glutenintolerans) och att det fanns en brist på caféer med ett glutenfritt utbud. Detta blev startskottet genom att skapa en inkluderande mötesplats för alla.

Caféet har också utvecklats till ett besöksmål som lockar gäster från långt håll. Vissa har till och med rest från till exempel Tyskland efter att ha upptäckt verksamheten via Instagram, vilket visar på ett stort intresse och engagemang.

Förutom caféutbudet finns även ett sortiment av bland annat leksaker, smycken, kroppsvård och andra produkter som gör att besöket erbjuder mer än bara fika.

Tack för ert bidrag till ett starkt näringsliv i Klippans kommun.

Annika Christensen, Sweet Harmony Glutenfritt AB

Juryns motivering:
”Annika Christensen, Sweet Harmony Glutenfritt AB, har genom ett engagerat och långsiktigt företagande visat vad entreprenörskap innebär i praktiken. Med tydlig lokal förankring, fokus på hälsa och hållbara val, uppfyller pristagaren kriterierna om både ekonomisk uthållighet och ett tydligt värdeskapande för kommunens invånare. Genom sitt personliga engagemang och sitt sätt att bemöta kunderna är hon dessutom en god ambassadör för Klippans kommun.”

Sidinformation

Senast uppdaterad:
3 juli 2026