Gå till innehåll

Tidtabeller grundskola

Här hittar du tidtabeller för alla linjerna i skolskjutsen för grundskolan

*Körs av Klippan buss AB, telefonnummer: 0729-887 836 
**Körs av Resteamet AB, telefonnummer: 0706-519 025

Dag

Tid

Mot

Måndag - Fredag

13:30

Ljungbyhed *
(Går från gymnasieskolan)

Måndag - Fredag

14:12

Krika *

Måndag och Torsdag

14:12

Stidsvig - Ö.Ljungby- Källna *

Måndag och Torsdag

14:12

Gråmanstorp - Ö.Ljungby **

Måndag - Fredag

14:12

Vedby - Hyllstofta *

Fredag

14:30

Bonnarp via Ljungbyhed *
(Går från gymnasieskolan)

Måndag - Torsdag

15:15

Bonnarp via Ljungbyhed *
(Går från gymnasieskolan)

Fredag

15:12

Gråmanstorp - Ö.Ljungby **

Fredag

15:12

Stidvig - Ö.Ljungby - Källna *

Måndag - Fredag

16:10

Krika - Bonnarp *
(Går från gymnasieskolan)

Tisdag - Onsdag

16:12

Stidsvig - Ö.Ljungby- Källna *

Tisdag - Onsdag

16:12

Gråmanstorp - Ö.Ljungby **

Tisdag Onsdag Torsdag

16:12

Vedby - Hyllstofta *

Tisdag Onsdag Torsdag

16:12

Pappersbruket - Krika *

X = Bussen stannar
I = Bussen går annan väg


Hållplats

Tid
(Måndag-Fredag)

Rösa kors

07:05

Egnahemsvägen

X

Stidsvig Östra

07:10

Skogsbrynet

07:15

Stidsvigs skola

X

Pilagården

X

Bygdegården

07:22

Solanum

X

Källna

07:30

Öja

X

Pilagårdsskolan

07:50

Hpl.Ljungåsen

X

Stidsvigs skola

07:55

Skogsbrynet

08:00

Rösa kors

08:05

Snyggatorp

08:15


Hållplats

Mån-Tors

Mån, Ons, Tors

Tis

Fre

Fre

Pilagårdsskolan

13:10

15:00

15:10

12:50

13:25

Solanum

x

x

x

x

x

Källna

x

x

x

x

x

Öja

x

x

x

x

x

Pilagårdsskolan

x

x

x

x

x

Pilagården

x

x

x

x

x

Stidsvigs Skola

x

x

x

x

x

Skogsbrynet

x

x

x

x

x

Stidsvig Östra

x

x

x

x

x

Egnahemsvägen

x

x

x

x

x

Rösa Kors

x

x

x

x

x

Hållplats

Mån+Tors

Tis-Ons

Fre

Snyggatorpsskolan

14:12

16:12

15:12

Rösa

x

x

x

Skogsbrynet

x

x

x

Stidsvigs skola

x

x

x

Hpl. Ljungåsen

x

x

x

Bygdegården

x

x

x

Pilagårdsskolan

x

I

I

Tranarpsvägen

x

x

x

Bolestad

x

x

x

* Resande från Snyggatorp och Gymnasieskolan åker med Linje 3 till Vedby skola
X = Bussen stannar
I = Bussen går annan väg

Hållplats

Måndag-Fredag

Falholma

07:10

Falkabygget

x

Bjärröd

x

Tolleröd

07:25

Vedby Skola

07:30

Nybygget

x

Stora Björket

x

Bjärlunda

x

Storäng

07:50

Vedby Skola

08:00

Snyggatorpsskolan

08:10

 

Hållplats

Mån-Fre

Mån-Fre

Mån-Fre

Tis

Fre

Gymnasieskolan

I*

I*

I*

I*

I*

Snyggatorpsskolan

I*

I*

I*

I*

I*

Bofinken vid Fritids

I*

I*

I*

I*

I*

Vedby Skola

13:10

14:25*

16:25

15:25

15:25

Storäng

x

I

I

x

x

Nybygget

x

x

x

x

x

Stora Björket

x

x

x

x

x

Bjärlunda

x

x

x

x

x

Vedby Skola

I

I

I

x

x

Tolleröd

x

x

x

x

x

Bjärröd

x

x

x

x

x

Falkabygget

x

x

x

x

x

Falholma

x

x

x

x

x

X = Bussen stannar
I = Bussen går annan väg
*= Ta med elever till Linje 2. Byte vid Vedby Skola 

Hållplats

Mån-Fre

Ankarlöv

07:27

Linnestofta

07:30

Linkato

07:32

Lycke

07:43

Gamla Caféet

07:47

Hyllstofta

07.53

Backabo

07:54

Vedby Skola

08:00

Snyggatorpsskolan

08:10

Gymnasiet

08:20


Hållplats

Mån-Fre

Vedby skola

13:10

Ankarlöv

x

Linnestofta

x

Linkato

x

Lycke

x

Gamla Caféet

x

Hyllstofta

x

Backabo

x

Hållplats

Mån-Fre

Tis

Mån-Fre

Fre

Gymnasieskolan

14:10*

I

16:10*

I

Snyggatorpsskolan

14:12*

I

16:12*

15:12

Storäng

x

I

x

x

Vedby Skola

14:25

15:30

16:25

x

Backabo

x

x

x

x

Hyllstofta

x

x

x

x

Ekhagen

x

x

x

x

Lycke

x

x

x

x

Linneröd

x

x

x

x

Linnestofta

x

x

x

x

Ankarlöv

x

x

x

x

X = Bussen stannar
I = Bussen går annan väg

Hållplats

Mån-Fre

Bjärröd 1004

07:20

Färingtofta

07:24

Riseberga Torg

07:30

Björnstigen

07:40

Ljungbyhedskolan

07:45

Ljungbyhed torget

x

Bonnarp

x

Stackarp Skola

08:00

Krika Smedja

08:02

Gymnasiet

08:15

Snyggatorp

08:20

Kungfiskareskolan

08:25

Hållplats

Mån-Ons, Fre

Tor

Tis-Ons

Fre

Fre

Ljungbyhedsskolan

13:55

14:15

15:35

12:15

14:50

Björnstigen

x

x

x

x

x

Smålanden

x

x

x

x

x

Ruveröd

x

x

x

x

x

Riseberga Torg

I

I

I

I

x

Övad

x

x

x

x

x

Hållplats

Mån-Fre

Hemköp Ljungbyhed

16:25

Spången

x

Allarp

x

Ljung

x

Anderstorp

x

Sorröd

x

Forestad

x

X = Bussen Stannar
I = Bussen går annan väg
* = Avgår från Östra Ängsgatan

Hållplats

Mån-Fre

Ladugårdsvägen

07:04

Stackarp

07:25

Hörsdal

x

Krika skola

07:35

Bonnarp

x

Villa Villerkulla

x

Ljungbyhedsskolan

07:50

Ljungbygatan 12

x

Bonnarp

x

Krika skola

08:08

Lilla Forsby

x

Gymnasiet

08:15

Snyggatorp

08:20

Kungsfiskareskolan

08:25

Hållplats

Tis-Ons

Fre

Fre

Mån-Fre

Gymnasiet

I

I

I

16:10

Snyggatorp

I

I

I

x

Krika

I

I

I

x

Bonnarp

I

I

I

x

Ljungbyhedsskolan

15:35

12:15

14:50

I

Spelet

I

12:17

I

I

Bonnarp

x

x

x

I

Krika

x

x

x

I

Hållplats

Mån

Tis-Tors

Fre

Snyggatorp

14:12

14:12

15:12

Pappersbruket

x

x

x

Krika

x

x

x

Bonnarp

x

I

I

X = Bussen stannar
I = Bussen går annan väg
* = Bussen fortsätter som linje 5 efter Slättåkra

Hållplats

Mån-Fre

Slättåkra

07:12

Svenstorp

x

Tostarp

x

Skäralid

x

Ljung Hallontäppan

07.38

Allarp

07.33

Brandsberga

07.37

Bokstorp

07.39

Ljungbyhedsskolan

07.45

Nybygget

x

Gymnasiet

08.07

Storäng

08.10

Snyggatorp

08.20

Hållplats

Mån-Ons, Fre

Tis-Ons

Tor

Fre

Fre

Ljungbyhedsskolan

13:55

15:35

14:15

12:15

14:50

Brandsberga

x

x

x

x

x

Allarp

x

x

x

x

x

Hallontäppan

x

I

x

x

I

Skäralid

x

x

x

x

x

Tostarp

x

x

x

x

x

Svenstorp

x

x

x

x

x

Slättåkra

x*

x*

x*

x*

x*

Bonnarp

x*

x*

x*

x*

x*

Krika

x*

x*

x*

x*

x*

I = Bussen går annan väg
X= Bussen stannar
** Bussen går via Hemköp Ljungbyhed. Resande till Allarp,Skäralid och Ljung byter buss vid Hemköp

Hållplats

Mån-Fre

Ruggaröd

07:00

Ljung

x

Forestad

x

Anderstorp

x

Djupadal

x

Torraröd

x

Snälleröd

x

Skankhult

x

Tornsborg "Ågrens"

07:28

Färingtofta By

07:30

Färingtofta Kyrka

x

Riseberga Torg

07:38

Brohuset

x

Ljungbyhedsskolan

07:50

Nybygget

x

Gymnasiet

08:10

Snyggatorp

08:15

Hållplats

Mån-Ons, Fre

Tor

Mån

Tis-Tors

Fre

Fre

Gymnasiet

13:30

13:30

15:15

15:15

14:30

I

Nybygget

x

x

x

x

x

I

Hemköp Ljungbyhed

I

I

15.25

I

I

I

Ljungbyhedsskolan

13:55

14:15

I

15.35

14:50

12:15

Björnstigen

x

x

x

x

x

x

Brohuset

x

x

x

x

x

x

Riseberga

x

x

x

x

x

x

Färingtofta by

x

x

x

x

x

x

Tornsborg

x

x

x

x

x

x

Skankhult

x

x

x

x

x

x

Snälleröds affär

x

x

x

x

x

x

Torraröd

x

x

x

x

x

x

Djupadal

x

x

x

x

x

x

Anderstorp

x

x

x

x

x

x

Forestad

x

x

x

x

x

x

Ljung

x

x

x

x

x

x

Ruggaröd

x

x

x

x

x

x

X = Bussen stannar

Hållplats

Mån-Fre

Aggarp 4870

07:04

Munkagården

07:05

Koholma

07:10

Klingstorp

07:15

Annarp

07:20

Skoghuset

07:23

Riseberga Torg

07:30

Smedjeryd

07:35

Ruveröd

07:40

Smålanden

07:45

Ljungbyhedskolan

07:50

Hållplats

Mån-Ons, Fre

Tor

Ljungbyhedskolan

13:55

14:15

Riseberga Torg

x

x

Tornsborg

x

x

Rögnaröd

x

x

Munkagården

x

x

Koholma

x

x

Klingstorp

x

x

Hunseröd

x

x

Guvarp

x

x

Modaröd

x

x

Hållplats

Tis-Ons

Ljungbyhedskolan

15.35

Riseberga Torg

15:40

Bjärröd

x

Tornsborg

x

Rögnaröd

x

Munkagården

x

Koholma

x

Klingstorp

x

Hunseröd

x

Guvarp

x

Modaröd

x

Hållplats

Fre

Ljungbyhedskolan

12:15

Riseberga Torg

x

Korsvägen

x

Bjärröd

x

Klingstorp

x

Aggarp

x

Koholma

x

Munkagården

x

Snälleröd

x

Tornsborg

x

Hållplats

Fre

Tornsborg

15:05

Munkagården

x

Koholma

x

Klingstorp

x

Hunseröd

x

Guvarp

x

Guvarp

x

X = Bussen stannar
I = Bussen går annan väg

Hållplats

Mån-Fre

Gyllsjö

07:15

Penarp

x

Ugglarp

x

Kopparmöllan

x

Östra Ljungby Skog

x

Öjamaden

x

Fastarp

x

Pilagårdsskolan

07:40

Gråmanstorp

07:50

Bjärsgård

07:55

Antilopenskolan

08:10

Snyggatorpsskolan

08:15

Hållplats

Mån-Tors

Mån, Ons, Tors

Tis

Fre

Fre

Pilagårdsskolan

13:10

15:00

15:10

12:50

13:25

Vettinge

x

x

x

x

x

Kristinedal

x

x

x

x

x

Fastarp

x

x

x

x

x

Östra Ljungby Skog

x

x

x

x

x

Öjamaden

x

x

x

x

x

Kopparmöllan

x

x

x

x

x

Ugglarp

x

x

x

x

x

Penarp

x

x

x

x

x

Gyllsjö

x

x

x

x

x

Hållplats

Mån, Tors

Tis-Ons

Fre

Snyggatorpsskolan

14:12

16:12

15:12

Bjärsgård

x

x

x

Gråmanstorp

x

x

x

Pilagårdsskolan

14:40

16:40

15:40

Sidinformation

Senast uppdaterad:
15 september 2022